TÉMA Kojení

Dárcovství mateřského mléka - jak to vlastně funguje?

Příroda některé maminky někdy nevybaví úplně přesně tak, jak by si přály. Po porodu se v určité době může dostavit nedostatek mateřského mléka a navzdory všemu snažení se situace nezlepší, přestože by si každá z maminek přála kojit co nejdéle. Jiné maminky zas doslova trpí přebytkem a připadají si spíš jako stroje na mléko, než jako matky a ženy. Obojí má svá pro a proti a obojí má také řešení.

Pro maminky

Matky, které jsou nuceny předčasně ukončit kojení si často stěžují na vysoké ceny počátečních umělých mlék, na které se u nás i v mnoha jiných zemích nevztahují slevy, z důvodů podporování přirozeného kojení. To však maminky, které kojit nemohou, i když by chtěly, samozřejmě znevýhodňuje. Některé z nich mohou mít z nejrůznějších důvodů i obavy z brzkého dokrmování umělým mlékem a mateřské mléko by preferovaly i v případě, že by nešlo o jejich vlastní. Pro všechny kojící i nekojící maminky tu proto dnes máme několik informací o dárcovství mateřského mléka.

Kdo a jak může darovat mateřské mléko?

Dárkyní mateřského mléka se může stát každá kojící žena, která je v dobrém zdravotním stavu, nekouří, nepije alkohol a neužívá drogy ani léky. Každá dárkyně musí podstoupit vstupní vyšetření a laboratorní testy (krev, moč, výtěry, test HIV aj.)

Je zapotřebí, aby byla schopna denně odstříkat nejméně 0.5l mléka navíc, než spotřebuje její vlastní dítě. To by nemělo být starší šesti měsíců, poté se složení mateřského mléka v těle matky mění a není vhodné pro novorozence.

Odstříkané mléko se ihned zamrazuje a dárkyně jej v dohodnutých termínech dopravuje ve sterilních lahvích a v transportních taškách, které obdrží v Mléčné bance, na místo odběru.

Mléčná banka a zpracování mateřského mléka

Mléčná banka poskytuje mateřské mléko všem potřebným dětem, jako jsou např. nedonošení novorozenci nebo nemocné děti. U nás existuje několik takto specializovaných center, jejichž provoz je však ekonomicky velmi náročný a proto zdaleka nejsou dostupné v každém městě či u každé nemocnice.

Mléčné banky uchovávají a zpracovávají mateřské mléko jako optimální výživu pro novorozence, zejména nedonošené děti na oddělení JIP. Je to zpravidla mléko od jejich matek, přebytky mléka z oddělení šestinedělí, nebo mléko od dárkyň.

Mléko prochází pasterizací, která ničí škodliviny a bakterie, ale zároveň uchovává vše, čím je hodnotné. Mléko je pravidelně kontrolováno a testováno na přítomnost bakterií, obsah tuků a přítomnost bílkoviny kravského mléka.

V ČR je protizákonné nechat dítě kojit jinou osobou či používat cizí mateřské mléko bez jeho kontroly a použití pasterizace, z důvodů možného přenosu viru HIV.

Výkup a prodej mateřského mléka

Pokud má Mléčná banka mléka dostatek, může jej nabízet k prodeji. Mléko pak bývá dodáváno zmrazené, obvykle v lahvičkách o obsahu 100, 200 a 500ml.

Výkupní cena mateřského mléka se pohybuje okolo cca 100 - 200Kč za litr. Prodejní cena je však z důvodů pokrytí všech nákladů za pravidelná vyšetření, kontroly, pasterizaci a vyšetření dárkyň mnohem vyšší. V současnosti se pohybuje asi okolo 900Kč za litr, může však být i vyšší.

Dárcovství mateřského mléka - jak to vlastně funguje? patří do témat
 • Výkup a prodej mateřského mléka Andrea 28.12.2015 18:20:59

  Dobrý den,.
  mám mnoho mléka který mi dítě nestíhá konzumovat,. je možnost kde si udělat možné potřebné vyšetření a nechat si mléko odebírati? předem děkuji za informaci sem na telefonu 733 261 746 i na Emailu.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Kojení

 • Zdena.P 26.06.2017 20:06 kojení

  Můžěš si zdarma zažádat o zkušební vzorek a uvidíš, jak ti bude sedět.

 • Julča 26.06.2017 20:06 kojení

  A co když mně nebudou vyhovovat? Tak to zruším nebo jak?

 • Zdena.P 26.06.2017 20:06 kojení

  Ahoj, já brala vtěhotenství i při kojenítuhlehttps://www.naturamed.cz/#!/produkt/omegamarine-forte…

 • Julča 26.06.2017 20:06 kojení

  Ahoj holky, braly ste při kojení někdo omegu? A jaká je nejlepší? Díky za tipy.

 • zuzana 04.11.2016 15:11 kojení

  Mají ho za dobrou cenu, tak si kup dva a nejaký, co ti bude chutnat, najdes. Ale tenhle mám na…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku